čtvrtek 28. května 2015

Přírodní čističky vzduchu

Rostliny, které byste měli mít

Na konci 80 let minulého století :-) probíhala v NASA studie o možnosti využití pokojových rostlin k čištění vzduchu v kosmických lodích a vesmírných základen. V současnosti probíhá francouzská studie Phyt´air zaměřená na využití rostlin k čištění vzduchu uvnitř budov.Na základě této a dalších studií v mnoha zemích se sešlo několik rostlin, které si umí velmi dobře poradit s některými těkavými látkami v ovzduší. A to dokonce pohltí a zpracují až 90% !
Proč tedy těchto výzkumů nevyužít u nás doma? Kromě toho, design těchto "čističek"r je daleko hezčí, než čističky vzduchu vyrobené námi lidmi a jejich pořizovací cena nenaruší rozpočet většiny rodin. Příroda prostě ví co dělá.


Aloe vera 

Poradí si s formaldehydem a benzenem, které máme doma díky barvám a chemických čističům.
Aloe je nenáročná rostlina na pěstování a kromě čištění vzduchu vám může pomoci s hojením ran i s popáleninami. Stačí používat šťávu/gel jejich listů, nebo jednoduše rozříznuté listy přiložit na postižené místo.

Pěstování : slunné, nejlépe jižní okno s minimální teplotou v zimě 5C. Zemina je vhodná lehká, nejlépe kompostová s příměsí písku. Jelikož se jedná o sukulent, nevyžaduje příliš častou zálivku.




Chlorophytum comosum - Zelenec 


Benzen, formaldehyd,oxid uhelnatý a xylen je repertoár této pokojovky pocházející z Afriky. Nejčastěji jsou pěstovány dva kultivary této dekorativní rostliny. Ch.comosum Vittatum se zelenými listy a centrálním bílým pruhem a Ch. comosum variegatum s tmavšími listy a bílým okrajem.

Pěstování : Vhodná na světlé a polostinné stanoviště při pokojové teplotě. Minimálně 7C /nebuďte na ní zas tak nemilí/ až 35C. Zálivka v létě vydatná, v zimě omezená. Dobře snášející i krátkodobé sucho, které podporuje tvorbu bílých květů.




Gerbera pokojová

Člověk by to do nich sice nejspíš neřekl, ale gerbery si dokáží poradit v ovzduší přítomným trichlorethylenem a benzenem. Vyšlechtěny byly teprve před nějakými 30 lety a v dnešní době se dají zakoupit během celého roku v široké škále barev, velikostí  i květů. 

Pěstování : Květina vhodná na velmi světlé místo, ale je nutné chránit před prudkým letním sluncem. Zálivka střední a pouze odspodu odstátou, nebo dešťovou vodou. Zemina smíchaná z rašeliny a hrubšího písku s dostatečnou drenáží na dně květináče. Nelze množit semeny.





Sansevieria trifasciata Laurentii - tchýnin jazyk - tenura

Sukulentní rostlina původem z Afriky dokáže z ovzduší  absorbovat formaldehyd obsažený například v cigaretovém kouři. Je známo přes 80 druhů a některé z nich se pěstují pro kvalitní vlákno jako textilní rostliny, jiné jako léčivky s velmi silným antiseptickým účinkem. V tradiční medicíně se používá podobně jako aloe vera.

Pěstování : Jedna z nejodolnějších pokojových květin, která nejspíš právě pro tuto vlastnost získala přezdívku tchýnin jazyk. Snáší stín, polostín i plné slunce. Stejně tak sucho či pravidelnou zálivku. Zahubit se jí podaří přemokřením spolu s nízkými teplotami v období vegetačního klidu.  



Scindapsus Aurus  - Potos Ďáblův břečťan

Pralesní rostlina, která je velmi účinná při odstraňování formaldehydu, xylenu a benzenu pochází z Francouzské Polynésie. Velmi vhodná pro ty, jenž sem tam zapomenou, že nějakou rostlinu mají. Pozor, je toxická pro psy i kočky, což se projevuje podrážděním tlamy, zvracením a problémy s polykáním.  

Pěstování : Díky svému původu není náročná na světelné podmínky, ačkoliv plné slunce nesnáší. S teplotou si také příliš velké problémy nedělá. Při dobré zálivce snese i letní horka a při omezené  jí postačí teploty kolem 10C. V pokojových podmínkách může dosáhnout až 20 m. 



Chrysanthemum morifolium - chryzantéma 

Květina pocházející z Japonska a Číny, jejíž historie sahá až do 15 století př.n.l. Její jméno pochází z řeckého chrys – zlatá, což je její původní barva a anthemion – znamenající květina. V domácnosti vám pomůže snížit množství benzenu v ovzduší.
Mnoho let pěstování přineslo velkou škálu barev, od bílé po červenou až purpurovou. V Japonsku mají festival na němž se každoročně chrysantéma oslavuje. V Chicagu je symbolem města. 
Podle Konfucia jsou chrysantémy symbolem slunce a zástupci dokonalosti. Navrhoval je používat jako předmět meditace a doporučoval přidat lístek této květiny do sklenky s vínem pro podporu dlouhého a zdravého život.

Pěstování : Pro chryzantému je ideální stanoviště s jasným rozptýleným světlem a teplotami okolo 18 C. Zálivka by měla být taková, aby byla zemina stále vlhká. Při vyšších teplotách je vhodné rosit listy, ale počítejte s kratší dobou kvetení. Běžně kvete od května do října, ale při dnešním skleníkovém pěstování je možné kvetoucí rostliny zakoupit celoročně. Po odkvětu je nejvhodnější rostlinu přesadit do zahrady. 




Dracena marginata 

Jedna z nejznámějších pokojových dracén původem z Madagaskaru pomáhá snižovat množství xylenu, trichlorethylenu a formaldehydu. Je pro ni typický holý kmen s růžicí listů na vrcholu.
Není náročná na pěstování. Hezkého tvaru se u ní dosáhne pravidelným zaštipováním výhonů.Ve své domovině je to až 3 m strom. V našich podmínkách  dorůstá od 100 do 150 cm.

Pěstování : Pro dracenu je ideální světlé stanoviště při teplotách 18 - 21 C. V zimních měsících snese až 13 C. Zaléváme tak, aby byla zemina stále vlhká. Při přemokření začne uhnívat. Rosení je vhodné při nízké vlhkosti vzduchu, jinak začnou zasychat konečky listů. Hnojíme od jara do podzimu každých 14 dní.






Ficus benjamina  

Rod fikusů má přes 800 druhů, ale jen asi 20 se pěstuje v domácích podmínkách. Z většiny při poranění vytéká bílá šťáva zvaná latex, na kterou mohou mít citlivý lidé alergii. 

V přírodě se F. benjamina, původem z Asie, rozmnožuje semeny, které bývají potravou ptáků. V našich podmínkách se rozmnožuje řízky. 
K dostání je velké množství barevných kultivarů, včetně zakrslého. Při studii Phytair se zjistila jeho schopnost absorpce toluenu, oxidu uhelnatého,benzenu, xylenu a formaldehydu.

Pěstování : Benjamin  potřebuje světlé místo bez průvanu. V průvanu začne shazovat listy. Teplota by měla být 18 - 22 C. Během léta potřebuje vydatnou zálivku, kterou v zimě omezíme. Nezalévat studenou vodou - studená voda způsobuje  uhnívání kořenů projevující se hnědými skvrnami na listech.




Rhododendron Simsii - Indická azalka   



Jméno rhododendronů pochází z latiny a to složením dvou slov: rhodon - růže a dendron - strom. Jsou to krásné, leč velmi toxické rostliny. V dřívějších dobách byla dokonce kytice z azalek v černé váze považována za hrozbu smrti. Jedovaté jsou všechny její části a med z rhododendronů se nazývá též šílený med. První písemné známky o otravě rhododendrony pocházejí ze 4 století před naším letopočtem z Řecka. Zpráva informuje o otravě 10 tisíce vojáků. 

Pokojové azalky pocházejí z jihovýchodní Asie, kde rostou ve výškách od 500m - 2700m. Ačkoliv jsou jedovaté, jejich přítomnost v domácnosti snižuje množství formaldehydu přítomného například díky překližce, či pěnovým izolacím.

Pěstování :
Azalky potřebují chladnější světlé místo bez přímého slunce. Teplota je ideální mezi 10 - 15 C. Substrát má ráda ze směsi rašeliny a hrabanky a v období květu hnojení každých 14 dní. Můžeme použít hnojivo univerzální, nebo určené přímo na azalky. Zálivka by měla být měkkou vodou a to taková, aby byl substrát stále vlhký, ale ne přemokřený. Ideální je postavit rostlinu, především v období kvetení, do misky s vlhkými kamínky. Žloutnutí listů se objevuje nejčastěji v důsledku tvrdé vody s vysokým obsahem vápníku.  




1 komentář:

Tynka_125 řekl(a)...

My máme doma také čističku vzduchu. Koupili jsme si ji z https://www.vzdusin.cz/cisticky-vzduchu a krásně nám vzduch doma vyčistí. Má několik filtrů, takže vyčistí ze vzduchu veškeré viry a bakterie a i ostatní nečistoty. Díky senzoru, který má vidíme, jak to momentálně s kvalitou vzduchu vypadá.