neděle 5. července 2015

Tipy jak na slimáka /bez chemie/

Nevím jak vy, ale už pěknou řádku let, když vidím slimáka, tak je to ten od jara do podzimu se všude vyskytující, otravný, nenažraný a všudypřítomný  slizký tvor. Hnědý. No, možná oranžový až tmavě hnědý slizký tvor.
Bojují s ním jak zemědělci, tak i zahrádkáři. Nemusíte zrovna holdovat pěstování zeleniny a ovoce, aby vás naštval. Rád si pochutnává i na okrasných rostlinách. Taková Hosta je pro něj nejspíš něco tak lákavého, jako pro Čecha bramborový salát o Vánocích.
A kdo tento beznohý, slizem a vybraným apetitem vybavený tvor - netvor je? Odkud se vzal? Kdy a proč?

Jméno a příjmení :               Plzák Španělský /Arion Lusitanicus/
Pohlaví :                                 hermafrodit
Narozen :                               Pyrenejský poloostrov, západní Francie a Anglie
Způsob překročení hranic :     černý pasažér v rostlinném exportu/importu
Trvale hlášen v ČR :              od 1991
Status :                                     Imigrant Okupant
Zbarvení :                               od žluté po hnědou
Zvláštní znamení :                v mládí dva světlé pruhy na zádech
Výška  Délka a váha             8 až 12 cm, 3g - 27g

Fajn. Teď víme kdo to je, ale pořád nám to neodpovídá na Nerudovskou otázkou "Kam s ním?" , nebo lépe řečeno "Co s ním?".
Vybavuje se mi další věta. "Poznej svého nepřítele", takže, co víme?

1. Životnost :   cca 5 let
2. Hermafrodit - bezva, neřeší kdo je kluk a kdo holka. Mladé mají všichni
3. Sexuální život : jednou ročně /koncem června/
4. Snůšky vajíček : polovina srpna až konec září /zářijová snůška přezimuje do jara/
5. Líhnutí : po 38 až 43 dnech
5. Počet potenciálních potomků - 230 ROČNĚ, což je až 1150 za život !!!
6. Přišel z jihu, tudíž nedostatek vody mu vadit nebude a přežije i dlouhodobá sucha.  
7. Přirozených nepřátel, díky nám lidem a naší /NE/spoluprací  s přírodou, má  NEDOSTATEČNÉ množství.
8. Závislost : ovoce, zelenina a PIVO
9. Alergie : měď, suchý materiál, aromatické rostliny


PREVENCE

Odpudivé voňavosti

Hezký způsob je osázení zahrady aromatickými rostlinami, které mu nejen že nechutnají, ale i ho odpuzují. Nejvhodnější je :
- levandule
- rozmarýn
- šalvěj
- máta
- lichořešnice
- pažitka
- česnek

Použití mědi
Bůh ví proč, ale slimákům i šnekům opravdu velmi vadí měď. Při styku s ní dostávají stav podobný "šoku". Ideální je toho využít natažením měděného drátku, nebo měděné folie kolem záhonu /efektivní, leč drahé/.

Přerušování slimáčích stop
Najdete li slizovou cestičku, přerušte ji. Kam jde jeden půjdou i ostatní. Nejčastěji doporučované je umytí stopy octovým roztokem. /v trávníku ale asi cestičky nenajdeme/

Vytvoření přístupových bariér
Vhodné je i obsypat záhon pískem, nebo kamínky /dobrý preventivní nápad při zřizování zahrady, ale ne každému se hodí/. Rozdrcené vaječné skořápky možná fungují, ale musejí se měnit. Krom toho, má málo kdo tak velkou spotřebu vajíček jindy, než o Velikonocích. Stejně nepraktické je i použití pilin, nebo slámy.

Podporujte nepřítele
Znáte to, nepřítel Vašeho nepřítele ......
Nechte na své zahradě bydlet živočichy pro které je slimák, nebo jeho vajíčka potravou.
- ježek              
Skelnatka 
- ropucha
- užovka
- slepýš
- ještěrky
- rejsci
- drozd
- kos
- brouk střevlík
-skelnatka západní a skelnatka dravá /viz.obrázek/


BOJ

Sběr - nejlépe do konce července, než stačí před vaším zrakem někam schovat vajíčka.
Pobíhat kvůli tomu po zahradě nemusíte. Stačí využít jejich závislosti a použít návnadu zanechanou přes noc na zahradě.
Obrácená půlka grepfruitu, nebo melounu vám je naláká a potom je stačí jen sebrat. Skvělý účinek má i miska s pivem zahrabaná do země tak, aby okraj přesahoval cca 2 cm nad zem. Sbírat nalákané okupanty vaší zahrady by se mělo brzo ráno, než se jim v panice podaří prchnout. Naházejte je potom do kyblíku s vodou, kde se časem rozpustí a tím, co po nich zůstane zalijte kompost. Kompostu tím pomůžete.


Nákup vlastních vojsk - hlístice
Hlísticí napadený slimák
Drahý voják, ale s velmi dobrou taktikou útoku. Hlístice jsou parazity žijící v zemi, které pro vývoj svých larev potřebují slimáky. Aktivně vyhledají a následně dýchacími otvory vniknout do nepřítele. Ten do 5 dnů přestane žrát a v důsledku hladovky zemře. Larvy hlístic si potom hledají nového darebáka.
K zakoupení např. na http://www.biocont.cz/cz/eshop/nemaslug_i12.htm















sobota 13. června 2015

Eucomis Zambesiaca


Ananasová květina, ananasová lilie, Chocholatice

To jsou jména této krásné, cibulovité rostliny původem z jižní Afriky, kvetoucí od června až do října.

Její pěstování je velmi lehké a můžete ji mít jak v květináči,tak v zahradě. Pěstování v nádobě slibuje krásný soliter na terasu či balkón. Při dostatku světla není problém tuto květinu pěstovat i v pokojových podmínkách. Máte li místo na zahradě, které je v zimě chráněné před mrazem, je teplé a může být přikryto vrstvou listí, můžete Eucomis zasadit i tam. Ve venkovních podmínkách, pokud přežije, budou její květy bohatší a mohutnější. Každým květem, který může být až 50 cm dlouhý, nás bude těšit až 14 dní. Listy bývají dlouhé cca 30 cm.

Pěstování: 

Od března, kdy se Eucomis probouzí ze zimního spánku je zapotřebí místo s plným sluncem. Do té doby ji klidně můžete nechat ve tmě jako většinu cibulek, které po vegetačním období zatáhnou.
Vody potřebuje dostatečné množství, tudíž, zálivka vydatná, kterou po odkvětu pomalu omezujeme. Na podzim, po vyjmutí ze zeminy, už zálivku nepotřebuje. Mě vydržela na suchu i v květináči. Když spí, nepije :-)
Na konci zimy, v únoru, ji dámě zpět do země a začneme zálivku pomalu zvyšovat. Substrát by měl být dobře prostupný - cibule, moc vody ...., znáte to :-)
Co se teploty týče, její nároky nejsou výjimečné. V létě je v pohodě při běžných venkovních podmínkách. Pouze při zimování v zahradě nesnese teploty pod -7 C.
Hnojení, v období vegetace uvítá jednou týdně.
Rozmnožuje se cibulkami, nebo semeny, které se ji tvoří po odkvětu v tobolkách. Mladé cibule je lepší neoddělovat. Kvetou stejně až po 3 až 5 letech. Rozmnožování semeny se příliš nedaří :-(






neděle 7. června 2015

Adenium obesum - pouštní růže

www.viaggio-vacanza.it

Krásné květy z nejdrsnějších míst Afriky, Arábie a z ostrova Sokotra. V našich podmínkách se pěstují jako bonsaje v suchých a slunných bytech. Jméno Adenium je podle prvního naleziště ve městě Aden v Jemenu a druhové jméno Obesum dle ztluštělého stonku, který tyto rostliny řadí mezi takzvané lahvové stromy.
Šťáva vytékající z rostliny při jejím poranění se u některých afrických kmenů používá k výrobě šípového jedu. Častěji se ale používá v lidové medicině.

Pěstování :
Nejdůležitější je pro tyto rostliny umístění na slunném a teplém místě. Teplota by v zimě neměla klesat pod 18C. Zaléváme vždy až ve chvíli, kdy je zem úplně vyschlá. Přes léto to může být i dvakrát týdně. V zimě je zálivka omezená. Hnojíme 2x až 3x během léta hnojivem s vyšším obsahem fosforu.
Přesazujeme až v momentě, kdy dochází k deformaci květináče a to jen do o třetinu většího, než byl původní. Větší květináč by mohl držet zbytečně vodu a tím by mohlo dojít k zahnívání kořenů. Zeminu použijeme složenou ze substrátu a písku v poměru 1:1. Důležité je, aby substrát dokázal rychle odvádět vodu. Po přesazení týden nezaléváme.
https://musaceae.wordpress.com

neděle 31. května 2015

Černá růže z Halfati


Většina z nás by, alespoň někdy, chtěla mít něco opravdu zvláštního. Hodinky s vodotryskem, létající auto, které by bylo fajn především v Praze, v době dopravní špičky, nebo třeba jen kytici od toho pravého, kterou žádná jiná nedostala.
Jedna z našich kolegyň mi vyprávěla, jak se těší, až si ušetří peníze na dovolenou v Holandsku, kde má v úmyslu si splnit svůj sen o něčem zvláštním a koupí si opravdovou černou růži. Někde jsem četla, že černé růže nejsou a pokud by byly v Holandsku normálně ke koupi, nejspíš bychom o tom už všechny věděly a nejspíš bychom je i sem tam prodávaly. I udělala jsem si chvilku čas a začala na netu hledat.


Černé růže jsou k mání. 
Za prvé to jsou růže tak tmavé, až vypadají že jsou černé, ale pokud se podíváte z blízka, uvidíte, že je to opravdu jen tmavě červená. 

Příkladem jsou růže Black Bacara. Jejich barva je tak tmavá, že je lidé u nás příliš často nekupí, protože se obávají, že jejich barva je znakem toho, že už jsou staré. Lze je ale objednat.

Na Haloveen  je možné koupit obarvené růže na černo, stejně, jako ty modré, které jsou sem tam vidět v květinářstvích. To, že jsou obarvené poznáte hned podle barvy listů a stonku.
Stejný odstín bude mít i voda ve váze do které je dáte. 

V cizině se dají objednat i růže Rainbow - duhové růže, které se pěstují především v Kolumbii, Holandsku a Ekvádoru. Je hodně firem, které si chtějí nechat patentovat právě svůj způsob barvení, který podle dochovaných informací existuje / samozřejmě různými způsoby/ již více jak tisíc let.

Ale i takto pěstované růže není možné obarvit na kombinaci černou a bílou. 




Světový unikát -černá růže je raritou Turecka. Během jara je barva těchto růží tmavě červená, v létě pak sametově černá. Roste pouze v malé vesnici Halfeti, díky unikátnímu složení půdy a ph podzemní vody prosakující z Eufratu. 



Od roku 1990 je ale místo této vesnice přehrada Birecik Dam.Odstěhování se o pouhých 10 kilometrů dál bylo pro černé růže osudným. 
Místní úřady vyvinuly úsilí je zachránit a shromáždily sazenice z vesnických domů a začaly s novou výsadbou ve sklenících blíže jejich původnímu prostředí.Tak snad se jim bude dařit.



Můžete si obarvit nejen růže, ale i chrysantémy, karafiáty či hortenzie, dokonce i některé druhy orchideí doma, pomocí gelových potravinářských barev. 

Alternathera multicolor - plevuňka


Většinou tyto rostliny znají akvaristé jakožto rostliny vodní, ale v našem případě se zajímáme o část rodiny Alternathera žijící na souši.
Rostlina rostoucí v tropické Americe, jižní Asii, Africe i Austrálii. Některé, převážně vodní druhy jsou v těchto oblastech známé jako "notorické" plevele , které svým hustým porostem zanáší vodní cesty.






Alternathera multicolor - dekorativní, asi 10 cm letnička pochází z Maxika a Peru. Velmi často se používá k vytvoření rostlinné mozaiky v zahradách, díky rozličnosti v barevném provedení listů. Krásná je i v osazených truchlících.

Potřebuje velmi světlé stanoviště, ale bez prudkého jižního slunce. Zálivka je mírná - pozor na přelití. Výhodou těchto rostlin je, že nechtějí hnojit. Při přihnojování ztrácí jejich listy barevnost.
Množí se semeny, nebo řízky. V našich podmínkách je sice obtížné, ale možné rostlinu udržet i přes zimu přenesením rostliny do chladné místnosti. V březnu se keříky zaštipují.

čtvrtek 28. května 2015

Přírodní čističky vzduchu

Rostliny, které byste měli mít

Na konci 80 let minulého století :-) probíhala v NASA studie o možnosti využití pokojových rostlin k čištění vzduchu v kosmických lodích a vesmírných základen. V současnosti probíhá francouzská studie Phyt´air zaměřená na využití rostlin k čištění vzduchu uvnitř budov.Na základě této a dalších studií v mnoha zemích se sešlo několik rostlin, které si umí velmi dobře poradit s některými těkavými látkami v ovzduší. A to dokonce pohltí a zpracují až 90% !
Proč tedy těchto výzkumů nevyužít u nás doma? Kromě toho, design těchto "čističek"r je daleko hezčí, než čističky vzduchu vyrobené námi lidmi a jejich pořizovací cena nenaruší rozpočet většiny rodin. Příroda prostě ví co dělá.


Aloe vera 

Poradí si s formaldehydem a benzenem, které máme doma díky barvám a chemických čističům.
Aloe je nenáročná rostlina na pěstování a kromě čištění vzduchu vám může pomoci s hojením ran i s popáleninami. Stačí používat šťávu/gel jejich listů, nebo jednoduše rozříznuté listy přiložit na postižené místo.

Pěstování : slunné, nejlépe jižní okno s minimální teplotou v zimě 5C. Zemina je vhodná lehká, nejlépe kompostová s příměsí písku. Jelikož se jedná o sukulent, nevyžaduje příliš častou zálivku.




Chlorophytum comosum - Zelenec 


Benzen, formaldehyd,oxid uhelnatý a xylen je repertoár této pokojovky pocházející z Afriky. Nejčastěji jsou pěstovány dva kultivary této dekorativní rostliny. Ch.comosum Vittatum se zelenými listy a centrálním bílým pruhem a Ch. comosum variegatum s tmavšími listy a bílým okrajem.

Pěstování : Vhodná na světlé a polostinné stanoviště při pokojové teplotě. Minimálně 7C /nebuďte na ní zas tak nemilí/ až 35C. Zálivka v létě vydatná, v zimě omezená. Dobře snášející i krátkodobé sucho, které podporuje tvorbu bílých květů.




Gerbera pokojová

Člověk by to do nich sice nejspíš neřekl, ale gerbery si dokáží poradit v ovzduší přítomným trichlorethylenem a benzenem. Vyšlechtěny byly teprve před nějakými 30 lety a v dnešní době se dají zakoupit během celého roku v široké škále barev, velikostí  i květů. 

Pěstování : Květina vhodná na velmi světlé místo, ale je nutné chránit před prudkým letním sluncem. Zálivka střední a pouze odspodu odstátou, nebo dešťovou vodou. Zemina smíchaná z rašeliny a hrubšího písku s dostatečnou drenáží na dně květináče. Nelze množit semeny.





Sansevieria trifasciata Laurentii - tchýnin jazyk - tenura

Sukulentní rostlina původem z Afriky dokáže z ovzduší  absorbovat formaldehyd obsažený například v cigaretovém kouři. Je známo přes 80 druhů a některé z nich se pěstují pro kvalitní vlákno jako textilní rostliny, jiné jako léčivky s velmi silným antiseptickým účinkem. V tradiční medicíně se používá podobně jako aloe vera.

Pěstování : Jedna z nejodolnějších pokojových květin, která nejspíš právě pro tuto vlastnost získala přezdívku tchýnin jazyk. Snáší stín, polostín i plné slunce. Stejně tak sucho či pravidelnou zálivku. Zahubit se jí podaří přemokřením spolu s nízkými teplotami v období vegetačního klidu.  



Scindapsus Aurus  - Potos Ďáblův břečťan

Pralesní rostlina, která je velmi účinná při odstraňování formaldehydu, xylenu a benzenu pochází z Francouzské Polynésie. Velmi vhodná pro ty, jenž sem tam zapomenou, že nějakou rostlinu mají. Pozor, je toxická pro psy i kočky, což se projevuje podrážděním tlamy, zvracením a problémy s polykáním.  

Pěstování : Díky svému původu není náročná na světelné podmínky, ačkoliv plné slunce nesnáší. S teplotou si také příliš velké problémy nedělá. Při dobré zálivce snese i letní horka a při omezené  jí postačí teploty kolem 10C. V pokojových podmínkách může dosáhnout až 20 m. 



Chrysanthemum morifolium - chryzantéma 

Květina pocházející z Japonska a Číny, jejíž historie sahá až do 15 století př.n.l. Její jméno pochází z řeckého chrys – zlatá, což je její původní barva a anthemion – znamenající květina. V domácnosti vám pomůže snížit množství benzenu v ovzduší.
Mnoho let pěstování přineslo velkou škálu barev, od bílé po červenou až purpurovou. V Japonsku mají festival na němž se každoročně chrysantéma oslavuje. V Chicagu je symbolem města. 
Podle Konfucia jsou chrysantémy symbolem slunce a zástupci dokonalosti. Navrhoval je používat jako předmět meditace a doporučoval přidat lístek této květiny do sklenky s vínem pro podporu dlouhého a zdravého život.

Pěstování : Pro chryzantému je ideální stanoviště s jasným rozptýleným světlem a teplotami okolo 18 C. Zálivka by měla být taková, aby byla zemina stále vlhká. Při vyšších teplotách je vhodné rosit listy, ale počítejte s kratší dobou kvetení. Běžně kvete od května do října, ale při dnešním skleníkovém pěstování je možné kvetoucí rostliny zakoupit celoročně. Po odkvětu je nejvhodnější rostlinu přesadit do zahrady. 




Dracena marginata 

Jedna z nejznámějších pokojových dracén původem z Madagaskaru pomáhá snižovat množství xylenu, trichlorethylenu a formaldehydu. Je pro ni typický holý kmen s růžicí listů na vrcholu.
Není náročná na pěstování. Hezkého tvaru se u ní dosáhne pravidelným zaštipováním výhonů.Ve své domovině je to až 3 m strom. V našich podmínkách  dorůstá od 100 do 150 cm.

Pěstování : Pro dracenu je ideální světlé stanoviště při teplotách 18 - 21 C. V zimních měsících snese až 13 C. Zaléváme tak, aby byla zemina stále vlhká. Při přemokření začne uhnívat. Rosení je vhodné při nízké vlhkosti vzduchu, jinak začnou zasychat konečky listů. Hnojíme od jara do podzimu každých 14 dní.






Ficus benjamina  

Rod fikusů má přes 800 druhů, ale jen asi 20 se pěstuje v domácích podmínkách. Z většiny při poranění vytéká bílá šťáva zvaná latex, na kterou mohou mít citlivý lidé alergii. 

V přírodě se F. benjamina, původem z Asie, rozmnožuje semeny, které bývají potravou ptáků. V našich podmínkách se rozmnožuje řízky. 
K dostání je velké množství barevných kultivarů, včetně zakrslého. Při studii Phytair se zjistila jeho schopnost absorpce toluenu, oxidu uhelnatého,benzenu, xylenu a formaldehydu.

Pěstování : Benjamin  potřebuje světlé místo bez průvanu. V průvanu začne shazovat listy. Teplota by měla být 18 - 22 C. Během léta potřebuje vydatnou zálivku, kterou v zimě omezíme. Nezalévat studenou vodou - studená voda způsobuje  uhnívání kořenů projevující se hnědými skvrnami na listech.




Rhododendron Simsii - Indická azalka   



Jméno rhododendronů pochází z latiny a to složením dvou slov: rhodon - růže a dendron - strom. Jsou to krásné, leč velmi toxické rostliny. V dřívějších dobách byla dokonce kytice z azalek v černé váze považována za hrozbu smrti. Jedovaté jsou všechny její části a med z rhododendronů se nazývá též šílený med. První písemné známky o otravě rhododendrony pocházejí ze 4 století před naším letopočtem z Řecka. Zpráva informuje o otravě 10 tisíce vojáků. 

Pokojové azalky pocházejí z jihovýchodní Asie, kde rostou ve výškách od 500m - 2700m. Ačkoliv jsou jedovaté, jejich přítomnost v domácnosti snižuje množství formaldehydu přítomného například díky překližce, či pěnovým izolacím.

Pěstování :
Azalky potřebují chladnější světlé místo bez přímého slunce. Teplota je ideální mezi 10 - 15 C. Substrát má ráda ze směsi rašeliny a hrabanky a v období květu hnojení každých 14 dní. Můžeme použít hnojivo univerzální, nebo určené přímo na azalky. Zálivka by měla být měkkou vodou a to taková, aby byl substrát stále vlhký, ale ne přemokřený. Ideální je postavit rostlinu, především v období kvetení, do misky s vlhkými kamínky. Žloutnutí listů se objevuje nejčastěji v důsledku tvrdé vody s vysokým obsahem vápníku.  




středa 20. května 2015

Proč Plevelový web?

Proč Plevelový web?

1. Ačkoliv máme v tuto chvíli dvě květinářství a každé má svůj vlastní profil na facebooku stejně nás někteří na netu nenajdou a naše odkazy na zajímavé fotky či informace jsou tím pádem poněkud bezpředmětné. Někteří facebookovou potřebu nemají, nebo prostě nechtějí být sociální tímto způsobem. Tato stránka vzniká především kvůli nim :-)
2. Již nebudou rozdělovaná témata tak, aby byly příspěvky na každém z face profilů :-( Každý náš krámek má vlastní příznivce a tady mohou najít vše, hezky pod jednou střechou /adresou/
3. Pokusím se, aby to tady pro vás bylo hezčí  než na facebooku, bylo tu všechno "TO" krásné a zajímavé co na netu najdu a  o čem si myslím, že vás může zaujmout.
4. Samozřejmě tu najdete i něco z toho, co můžete najít, nebo si objednat v našich krámcích